sobota, 24 marca 2012

Wegańska Wielkanoc

Bożonarodzeniowa edycja wegańskich świąt cieszyła się dużą popularnością i wielu z was pytało, czy będzie wielkanocna. Tada! :) Dziwnie się z tym czuję, bo sama nie obchodzę Wielkanocy, absolutnie do mnie nie przemawia sposób, w jaki jest ona u nas ochodzona, czyli jako synonim Święta Kiełbasy i Jajek, właściwie wielkie obżarstwo. Może coś się da z tym zrobić? Jak weganie mają obchodzić takie święta?


Tak jak poprzednio prosiłam Was o jak najbardziej nawiązujące do tradycji przepisy, tak teraz mam zupełnie odwrotną prośbę: wymyślmy nową tradycję. Wielkanoc jest celebracją życia, radości, współczucia i obfitości po zakończonym poście - wszystko to przecież wegańskie ideały, prawda?:) Dlaczego mielibyśmy zdawać się na sojowe szynki i sałatki? Dlaczego zamiast potraw z jajek nie uznać jajka za symbol i nie stworzyć wielkanocnego śniadania dookoła zupełnie innego produktu? Może zamiast piec baby i lukrować mazurki zrobimy 15 rodzajów wegańskiego sera? Może wielki stół szwedzki w którym każdy przygotuje coś innego na znak wspólnoty z domownikami?

Na początek chciałabym prosić o podzielenie się menu z poprzednich lat, zapraszam też serdecznie do dyskusji w formie burzy mózgów. Nikt przecież od was nie wymaga żebyście swoje szalone pomysły wcielili od razu w życie:) Dla mnie wizja rodzinnego pikniku z robionymi od podstaw pracochłonnymi daniami odpowiadającymi ilością liczbie uczestników to wspaniały pomysł.

Ponieważ wielkanocne jedzenie to nie tylko śniadanie, ale też ciasta, lany poniedziałek i zapasy na miesiąc akcja kończy się w środę po święcie i jest dużo czasu, żeby podzielić się zdjęciami ze stołu i zrobionymi w ostatniej chwili daniami. Wegańskie baby, surowe mazurki, zielone pasztety, tony sałatek - jest się czym dzielić.
Jak mogę uczestniczyć w akcji?
są dwa sposoby:
- zamieść post z przepisem na swoim blogu i umieść w nim baner akcji wklejając poniższy kod:

<a href=" http://ciekawesniadanie.blogspot.com/2012/03/weganska-wielkanoc.html "><img src="http://tnij.org/wswlknc"></a>

- spisz przepis i wyślij mi go mailem na adres weganskieswieta@o2.pl a ja opublikuję go u siebie na blogu, żeby wszyscy mogli z niego skorzystać.

Gdzie mogę obejrzeć wszystkie przepisy, które dodano?
na dostępnej dla wszystkich stronie akcji: http://www.facebook.com/weganskieswieta
Kiedy już dodasz swój przepis na blogu, koniecznie wejdź na tę stronę i umieść na niej linka, żebyśmy wszyscy mogli go znaleźć! Ewentualnie napisz do mnie maila lub zostaw komentarz z linkiem i sama go umieszczę. Im szybciej, tym lepiej:)

Czy przepisy będą gdzieś dostępne po zakończeniu akcji?
Tak, będą podsumowanie tutaj i cały czas dostępne na fejsbukowej stronie akcji. Zapraszam na nią codziennie po różne głupotki, no i oczywiście -przepisy!


Przed przystąpieniem zapoznaj się z regulaminem:


ZASADY UCZESTNICTWA


1) W akcji "Wegańskie Święta" mogą uczestniczyć zarówno właściciele blogów, jak i osoby nie publikujące nigdzie w internecie. Celem akcji jest zaproponowanie ciekawych wegańskich potraw, które można wykorzystać w organizowaniu mniej tradycyjnej, a bardziej empatycznej uczty Wielkanocnej.
a) Właściciele blogów moga przystapić do akcji publikując u siebie przepis   razem z logo akcji. Następnie informują organizatora przesyłając mu link do posta lub publikując go na stronie fanowskiej akcji https://www.facebook.com/weganskieswieta
b) Osoby nie posiadające bloga wysyłają swój przepis mailem na adres weganskieswieta@o2.pl razem ze zgodą na jego publikację na blogu www.ciekawesniadanie.blogspot.com
c) Przepisy nie muszą zawierać zdjęć. Ewentualne zdjęcie powinno być autorskie.
2) Nie ma limitu przepisów, które może wysłać jedna osoba.
3) Przepisy powinny być autorskie; mogą być inspirowane tradycyjnymi lub znalezionymi w książkach kucharskich. Wysyłając taki przepis na akcję oświadczasz, że jesteś jego autorem/autorką. Jeżeli chcesz użyć cudzego przepisu musisz glośno i wyraźnie to zamanifestować, umieszczając link do oryginalnego przepisu/strony autora lub książki i opisując autorstwo.
4) Akcja trwa od 24 marca do 11 kwietnia 2012 i wszystkie przepisy zostaną zebrane w podsumowującym akcję poście na blogu Śmierć Kanapkom.
5) Wszystkim wolno poczuć się organizatorem akcji i propagować ją na prawo i lewo oraz zgłaszać swoje własne pomysły, które mogłyby ją uatrakcyjnić - zwłaszcza, jeżeli sami wezmą się za realizację:)

7 komentarzy:

 1. Jak dla mnie to Wielkanoc jest świętem hipokryzji i obłudy... Obchodzę je przez wzgląd na rodzinę...
  Postaram się dodać jakiś przepis od siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O Cottie :))
  Dla mnie w ogóle święta wiadomego wyznania nie stanowią wartości nijakiej . Bywam gościem , czasem prawie świąteczne potrawy przygotowuję ( np wigilijne uszka ) ale to tylko dlatego , że w ciągu roku jakoś o nich zapominam a lubię .
  Szczerze pisząc to jajko czyli owulacja kury jako symbol nie przemawia do mnie :)
  Jednak bardzo chętnie podczytam co proponujecie :)I na pewno z przepisów skorzystam
  Uściski wiosenne :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż, ja nie należę do kościoła i może dlatego mam dość obojętny stosunek do Wielkanocy. Odwiedzam jednak rodzinę, razem z nimi chodzę na spacery, zrywam bazie i jem długi śniadania - które wcale nie muszą być pełne salcesonu i jajek. U nas co roku królują wegańskie pasztety, dlatego zaczęłam już eksperymenty nad nowymi rodzajami na te święta, pierwszy pasztet właśnie skończony, wegański i przepyszne - wrzucam przepis zaraz i dołączam oczywiście do akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, postaram się więc udokumentować wytwory moje i siostry :) Mama z radością zrzuciła na nas "obowiązek" gotowania i mamy pełne pole do popisu - Wielkanoc będzie zdecydowanie wegańska!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne są takie akcje! Trzba pamiętać, że są ludzie, którzy wybieraja diete wagańską nie ze wzgledu na etyke itp, ale z czystych powodów zdrowotnych. I są to ludzie wierzący, chdzący do koscioła, lub nie ale istniejący w ogolnie pojętychh przez społeczeństwo "normach". dlaczego takich ludzi nie wspierać?
  Sama jestem ateistką, świąt nie obchodze, wiele rzeczy po prostu mam w du@#%, ale męczy mnie też to szufladkowanie w polsce, że weganie sa tacy i owacy anarchiści rzucający kamieniami w kościoły.
  Nerwermajnd! chętnie coś wymyśle bo mam zajawkę z gotowania, a nie z prawienia morałów ;)
  nananaaaa
  pozdro laski :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, chodziło o tę margarynę, jednak rozeszła się jak świeże bułeczki.
  Co do Wegańskich Świąt, to lepiej dla wszystkich będzie, jeśli poobserwuję i skorzystam z Waszych przepisów:)Wspaniały pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 7. WEGE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

  CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
  80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

  CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
  Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ !!

  OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
  Każdy CHLEB wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!).

  PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; *****
  Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
  ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/index6.php

  5.TEMAT.
  ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

  Biologia, medycyna.

  OdpowiedzUsuń

Pisz na temat :>

Ranking i toplista blogów i stron